Home

Uczniowie Zespołu Szkół w Korczynie na pokazach z fizyki na Politechnice Rzeszowskiej.

W dniu 7 maja br. 50-osobowa grupa gimnazjalistów z Korczyny udała się do Rzeszowa celem uczestniczenia w pokazach doświadczeń z fizyki zorganizowanych przez Katedrę Fizyki Politechniki Rzeszowskiej. Tegoroczne pokazy dotyczyły mechaniki cieczy i gazów, elektrostatyki oraz ruchu drgającego i falowego. Doświadczenia demonstrowali pracownicy naukowi Politechniki Rzeszowskiej. Rozpoczął je dr Tadeusz Jasiński, pokazując jaki wpływ ma temperatura gazu na jego ciśnienie. Wraz z obniżaniem temperatury gazu maleje jego ciśnienie. Różnica ciśnień powodowana różnicą temperatur w „strzelającej rurze na ciekły azot” dawała efekty dźwiękowe i widzowie mogli się poczuć jak na polowaniu.

Przy użyciu ciekłego azotu ( minus 197⁰C) dr Jasiński skroplił powietrze. Należy dodać, że po raz pierwszy dokonali tego Polacy, profesorowie UJ w Krakowie Zygmunt Wróblewski i Karol Olszewski w 1883 roku. Uczniowie również mogli się przekonać, że w temperaturze pokojowej woda może wrzeć. Dużo zabawy wniósł pokaz zmiany barwy głosu pod wpływem helu. Demonstrował to uczeń z Zespołu Szkół w Węglówce Kamil Wajda. Gdy wziął głęboki oddech helu z balonika, zaczął mówić piskliwym i śmiesznym głosem. Tajemnica tego efektu to jedynie prędkość rozchodzenie się dźwięku w helu. Warto w tym miejscu obalić mit krążący nad tym doświadczeniem. Hel w żadnym stopniu nie jest gazem trującym, narkotycznym, uzależniającym. Nie wpływa w żaden chemiczny sposób na organizm. Zmiana głosu nie jest spowodowana żadnymi zmianami w organizmie, lecz jedynie fizycznymi właściwościami helu.

Mgr Krzysztof Kiszczak pokazał, kilka doświadczeń z elektrostatyki. Elektrostatyka to dział fizyki zajmujący się oddziaływaniem między nieruchomymi ładunkami elektrycznymi. Ładunki elektryczne wytwarzają pole elektryczne i prezentowane doświadczenia dały możliwość obserwacji tych pól. Uczniowie mogli też zobaczyć zjawisko wiatru elektronowego oraz jak działa jonolot. Ostatnio efekt wiatru elektronowego jest testowany jako napęd dla niewielkich statków kosmicznych i sond międzyplanetarnych.

Ostatnia część dotyczyła drgań i ruchu falowego. Uczniowie mogli zobaczyć od jakich wielkości zależy częstotliwość drgań wahadła matematycznego i układu masa – sprężyna, jak można wytworzyć falę poprzeczna i podłużną oraz jak wygląda fala stojąca wzbudzona na sprężynie.

Na pokazach prezentowane były zarówno eksperymenty trudne lub wręcz niemożliwe do wykonania w szkolnej pracowni, ale i takie, które przy pomocy prostych środków można wykonać we własnym domu. Młodzież z wyjazdu do Rzeszowa była bardzo zadowolona. Przedstawione doświadczenia poszerzyły wiedzę uczniów o otaczającym nas świecie i przekonały, że fizyka jest ciekawa i fascynująca.

 

 

Polecamy