Home

UCZNIOWIE ZS W KORCZYNIE UCZESTNIKAMI MAŁOPOLSKIEJ NOCY NAUKOWCÓW 2013

27 września siedemdziesięcioosobowa grupa uczniów ZS w Korczynie wyjechała na wyprawę naukową do Krakowa, zorganizowaną przez nauczycieli gimnazjum. W ramach „Małopolskiej Nocy Naukowców 2013” uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału w pokazach, wystawach, eksperymentach z udziałem publiczności, spotkaniach z naukowcami oraz mogli odwiedzić krakowskie uczelnie.Pierwszym wyzwaniem dla młodych naukowców była wizyta w krakowskim Ogrodzie Doświadczeń im. Stanisława Lema, który jest pierwszym sensorycznym parkiem edukacyjnym w Polsce. Na terenie 6 hektarów znajduje się blisko  60 urządzeń edukacyjnych  z zakresu optyki, akustyki i mechaniki.

Największa popularnością wśród uczniów cieszyły się stanowiska doświadczalne z półkulami magdeburskimi, kołyską Newtona oraz związane ze sferą dźwiękową (m. in. kamienne cymbały, dudnienia, organy rurowe).
Kolejnym niezwykle frapującym miejscem było Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie oferujące odwiedzającym m. in. wystawę interaktywną „Więcej światła”, obejmującą zagadnienia dotyczące światła oraz sposobów jego wytwarzania na przykładzie: żarówki, świetlówki i diody LED. Uczniowie zapoznali się również z wystawą „Wokół koła”, której celem jest nauka poprzez zabawę. 30 stanowisk interaktywnych oraz ciekawostki dotyczące wykonywanego doświadczenia ukazują szeroką skalę zastosowania koła w działalności ludzkiej. Ciekawą propozycją jest wystawa „Tramwaje na Wawrzyńca”, ilustrująca rozwój sieci tramwajowej oraz taboru w Krakowie, od czasów  uruchomienia  pierwszej linii tramwaju konnego w 1882 r., do czasów nam współczesnych.
Uczestnictwo w seansie filmowym w Cinema City w Galerii Kazimierz stanowiło formę relaksu. Następnie grupa udała się do Akademii Górniczo-Hutniczej, gdzie w ośrodku Historii Techniki i Muzeum AGH zaprezentowano wystawę „Bursztyn - Złoto północy”, przybliżającą ciekawe fakty dotyczące pochodzenia bursztynu, jego właściwości, metod pozyskiwania oraz sposobów wykorzystania tej cennej żywicy.
Ostatnim przystankiem dla przyszłych naukowców było tego dnia kino „Kijów. Centrum”, gdzie prezentowano pokazy m. in. dotyczace Kinecta czy robotów edukacyjnych  - „Edubotów” . Około godz. 22.00 rozpoczął się pokaz technologii 3D „Nowoczesne technologie w kulturze i rozrywce –„Od Da Vinci  Do Camerona  - nauka w służbie natchnienia”, który umożliwiał zobaczenie stereoskopii, Moving Time Lapse, hologramów artystów śpiewających na najlepszych światowych scenach, fasad budynków zmienionych w gry komputerowe, transmisji na żywo do kin, wirtualnych scenografii 3D najlepszych musicali, drukowanych przestrzennych rzeźb itp.
Ciekawie, niesztampowo i inspirująco… - tak młodzież oceniła ten nietuzinkowy wyjazd do Krakowa. Cóż więcej dodać…? Chyba: „Prosimy o więcej…”

 

 

Polecamy