Home

Kolędowy czas

Zaśpiewajmy wszyscy razem Jezusowi w stajeneczce
Zaśpiewajmy jak najpiękniej naszej Świętej Panieneczce!

Na scenie Domu Ludowego w Iskrzyni odbył się IX Gminny Przegląd Pieśni i Obrzędów Bożonarodzeniowych. Jego organizatorem był Gminny Ośrodek Kultury w Korczynie przy współpracy Zespołu Szkół w Iskrzyni. Nie zabrakło tam również dzieci i młodzieży z Zespołu Szkół w Korczynie. Nasi utalentowani, młodzi artyści, dobrze przygotowani przez swych opiekunów, znaleźli się w gronie laureatów Przeglądu.

Więcej…

 

Z życzeniami po ulicy idą mali kolędnicy!

Cicho wszędzie, biało wszędzie –
Idą dzieci po kolędzie...
Niosą szopkę całą w złocie,
skrycie liczą na łakocie.
Rozcierają zimne dłonie,
A nad nimi gwiazda płonie...
Marzną nosy, buty skrzypią,
Płatki śniegu z chmur się sypią,
A kolędy z wiatrem lecą.
W oknach się choinki świecą.
Kolędnikom serce rośnie,
Tak świątecznie, tak radośnie,
Bo nowinę niosą miłą,
Że się Dziecię narodziło
Pod Betlejem, w stajni lichej,
Pewnej nocy – świętej, cichej,
Żeby miłość w sercach wzbudzić
I pogodzić z Bogiem ludzi...

W tradycji ludowej świętowanie Bożego Narodzenia trwało do Trzech Króli. Dni i wieczory upływały na wypoczynku, wspólnym śpiewaniu kolęd, spotkaniach oraz odwiedzinach, poczęstunkach i zabawach. W takie „szczodre dni”, a również późniejsze (aż do 2 lutego – do święta Matki Bożej Gromnicznej), przychodzili do domów kolędnicy - grupki dzieci, młodzieży i dorosłych, w przebraniach, i z różnymi rekwizytami. Chodzono z szopką, gwiazdą, kozą, konikiem, niedźwiedziem. Kolędnicy składali życzenia gospodarzom i obecnym w ich domach gościom, zabawiali ich swymi popisami – odgrywanymi zabawnymi scenkami i całymi przedstawieniami. Otrzymywali za to datki pieniężne i świąteczne jedzenie, m.in. specjalnie pieczone bułki zwane szczodrakami. Przyjmowano ich gościnnie. Wierzono bowiem, iż przynoszą szczęście domowi i wszystkim jego mieszkańcom. Obchody kolędnicze znane były w wielu krajach Europy już w średniowieczu. Pierwsze wzmianki źródłowe o polskich kolędnikach pochodzą z XVI wieku.

Więcej…

 

Boże Narodzenie w Zespole Szkół w Korczynie

Świątecznie, refleksyjnie… Tak było 19 grudnia 2013 r. w Zespole Szkół w Korczynie, gdzie zostały wystawione Jasełka. Uczniowie kl. II a i II c pod kierunkiem ks. Pawła Polasza i wraz ze swoimi wychowawczyniami przygotowali przedstawienie Jasełkowe utrzymane w tradycyjnym klimacie, ale także nietypowe, bowiem do stajenki przyszły postacie z bajek.

Więcej…

 

Kolejny udany występ Szymona Żebrackiego

Pomimo kłopotów zdrowotnych (złamana ręka) i długiej przerwy w treningu Szymon Żebracki uczeń Zespołu Szkół w Korczynie wraz z rodziną wystąpił w MISTRZOSTWACH KROSNA W PŁYWANIU Z OKAZJI NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI. Zawody odbyły się 24.11.2013 r. na pływalni w Turaszówce. W tym roku w zmaganiach uczestniczyli pływacy z Gorlic, Jasła, Sanoka, Leżajska, Krosna i innych okolicznych miejscowości.

Więcej…

 

Strona 18 z 53

Polecamy